Uskrs ili Vaskrs, u zavisnosti od toga da li koristite srpski narodni jezik ili staroslovenski, koji koristi i Srpska pravoslavna crkva prilikom čestitanja, predstavlja najveći hrišćanski praznik. Uskrs je praznik koji nema tačno određeni datum u godini, već je svake godine drugog dana. Ali uvek bude u nedelju kada je pun mesec posle ravnodnevnice u proleće, pa ćemo pravoslavni Vaskrs ove godine proslavljati 5. maja. Inače, ovaj najveći hrišćanski praznik svake godine uvek pada u periodu između 4. aprila i 8. maja. A, koja se hrana sprema za Uskrs, kao i kako da sama ili sam spremiš uskršnju trpezu od hrane do dekoracije stola, donosimo u nastavku ovog teksta.
Uskršnja jaja – Zašto se farbaju jaja za Uskrs?
Uskrs simbolizuje trijumf života nad smrti i predstavlja ponovno rađanje i Vaskrsenje. Isus Hrist je na krstu proveo tri dana razapet, da bi se trećeg dana desilo čudo Božije. Zato se i prva tura jaja uvek farba u crvenoj boji, koja simboliše Isusovu prolivenu krv za spas čovečanstva. Jaja se farbaju u petak uoči Uskrsa, a on se naziva "Veliki petak", koji je po pravilu najtužniji praznik, jer je tog dana Isus razapet na brdu koje nosi naziv Golgota.
Na Veliki petak se po mogućstvu posti na vodi, a prvo jaje koje se ofarba u crvenoj boji predstavlja Čuvarkuću i čuva se na posebnom mestu do sledećeg Uskrsa, kako bi na taj način štitilo dom godinu dana. Postoji i običaj da se prvoofarbano jaje ostavi da noć uoči nedelje prenoći u vodi sa biljkama bosiljak, dren i zdravac, a da se porodica na uskršnje jutro sa tom vodom umije, kako bi bili zdravi tokom cele godine. Inače po verovanju prvo ofarbano jaje donela je Marija Magdalena u Rim i predala ga kao poklon rimskom caru Tiberiju uz reči "Histos Vaskrse", sa kojima se i mi danas pozdravljamo, kada čestitamo ovaj praznik.
Kako se farbaju jaja voskom
Za ovu oprobanu starinsku tehniku biće vam potrebna skuvana jaja ohlađena na sobnoj temperaturi, rastopljen vosak, pero, jedna sveća i boja za jaja po želji. Najbolje je da crtate motive koje želite na mlakim jajima, jer se tako najbolje upija vosak. Kada iscrtate jaja ubacite ih u posudu sa već rastopljenom bojom i kuvajte u skladu sa uputstvom za korišćenje boje.
Farbanje jaja u lukovini (lukovici)
Jaja možete kuvati i u lukovini (lukovici), kako što su to nekada radile naše bake, a za to će vam biti potrebna lukovina (opne crnog luka), voda, so i sirće, a po želji možete da dodate i cveklu. Lukovinu poređajte po dnu šerpe i dodajte hladnu vodu, so, sirće i cveklu za dodatnu aromu ukoliko želite. Obojena jaja stavite na karton da se osuše i premažite zejtinom za pun sjaj.
Kako ofarbati uskršnja jaja sa vinom
Za ovaj recept potrebna su jaja, jedna flaša crvenog vina i malo kuhinjske soli. Stavite najpre jaja u šerpu, zatim preko njih sipajte crveno vino i dodajte malo so. Kuvajte minimun 20 minuta, a što duže kuvate to bolje, jer uskršnja jaja dugo stoje i trebaju da budu tvrdo skuvana. Zatim ih ostavite da odstoje u vinu i da se ohlade preko noći. Ujutru ćete dobiti jaja ljubičasto kristalne boje. Crveno vino simbolizuje Isusovu krv.
Inače posle crvene, jaja se farbaju i u sve ostale boje, jer je Uskrs praznik radosti.
Uskršnja pogača – Kovržanjak
Uskršnja pogača se zove Kovržanjak, jer ima krivudav oblik i služi da se na nju polože ofarbana jaja na uskršnjoj trpezi. Za pripremu ove pogače potrebno je: 600 grama belog pšeničnog brašna, 125 grama putera, 250 mililitara mleka, isto toliko vode, jedan svež kvasac, kašičica šećera, dve kašičice soli, 50 mililitara ulja i jedno drveno jaje, zbog oblika (kasnije ćemo objasniti). Način pripreme: Kvasac i šećer se pomešaju sa mlekom i vodom i ostavi se da se zapeni, a brašno, so i ulje se dodaju postepeno. Tako zamešeno testo se ostavlja petnestak minuta, dok ne naraste, zatim se razvlači, premazuje puterom i seče na trake. Od traka se formira oblik pletenica i kružan oblik pogače. U sredinu pogače se uz pomoć drvenog jaja utisnu oblici jaja koji će kasnije služiti kao ulegnuća za postavljanje pravih uskršnjih jaja. Zatim se nakon toga u predhodno zagrejanu rernu stavlja pogača da se peče na temperaturi od 180 stepeni, a vreme pečenja je oko 35 minuta. Kada se malo prohladi, poređajte uskršnja jaja na pogaču i poslužite je na uskršnju trpezu.
Pečenje za Uskrs – Koje pečenje najbolje ide
Prema narodnim običajima ako Uskrs bude pre Đurđevdana, onda se ne sprema jagnjeće pečenje već praseće, a ako pak Uskrs dolazi posle 6. maja onda se peče jagnje na ražnju. Obzirom da su retke godine kada pada Uskrs posle Đurđevdana, ovom prilikom donosimo vam recept za praseće pečenje. Predpostavimo da ipak Uskrs spremate u stanu, te da otuda ražanj baš i nije opcija. Zato ćemo se fokusirati na recept za praseće pečenje iz rerne. Potrebno je pola praseta ili četvrtina i so. Praseće meso se prvo dobro opere i osuši, a zatim osoli sa unutrašnje strane. Onda rasečete kožu sa spoljašnje strane i tu isto dodate so. Na dobro nauljen pleh stavite meso i ubacite u rernu. Pećnicu najpre stavljate na 250 stepeni, a onda smanjujete na 180 stepeni. Pečenje se peče tri ipo sata uz povremeno dolivanje vode i okretanje mesa.
Uskršnja torta
Evo šta vam je sve potrebno od sastojaka za spremanje Uskršnje torte:
- Za koru torte – Brašno 450 grama, 100 grama šećera u prahu, kakao 5 kašika, 1 prašak za pecivo, 170 grama putera, 4 jaja, 230 mililitara mleka i 150 mililitara ključale vode pomešane sa instant kafom.
- Za fil – 2 pudinga od vanile, 1 litar mleka, 200 grama slatke pavlake i voće po izboru, jagode ili maline.
- Za glazuru – 200 grama čokolade za kuvanje, 50 grama putera i malo ulja.
Način pripreme:
U jednoj posudi pomešati sve sastojke – Brašno, šećer, kakao i prašak za pecivo, umućena jaja sa mlekom i rastopljen puter. Smesu sipajte u okrugli kalup za tortu, koji je takođe podmazan puterom i pecite na 180 stepeni oko 35 minuta. Kada se ohladi rasecite po sredini da biste dobili dve kore. Zatim mažete filom jednu koru i dodajete voće. Posle toga mažete preostalim filom i drugu koru i prelivate glazurom. Ostatak voća ređate na vrh torte za ukras.
Meze za uskršnju trpezu
Takođe, za uskršnju trpezu će vam biti potrebno i meze u vidu pršute, belog sira, kačkavalja, kajmaka, kulena, sveža salata uz praseće pečenje i tako dalje, kao i piće – flaširana voda obična i kisela, pivo i rakija da se nazdravi.
Dekoracija uskršnje trpeze
Da bi uskršnja trpeza bila kompletna, pored hrane vam je potrebna i neizostavna uskršnja dekoracija, a sve sa ciljem kako bi što bolje dočarali prazničnu atmosferu. Najbitniji elementi dekoracije uskršnje trpeze su: zeke, ukrasna jaja, veštačka trava, i najvažnije korpica za ofarbana jaja. Umesto veštačke trave mnogo je bolje da posadite pšenicu pa da sama nikne prirodna trava. Takođe, neizbežan element ukrašavanja uskršnje trpeze čine i šarene ukrasne salvete sa odgovarajućim motivima. A obzirom da je proleće, sto treba ukrasiti i sa vazom sa cvećem.
Ukoliko mislite da je za ovaj ručak potrebno previše truda da vas podsetimo da će restorani u Beogradu raditi za Uskrs, pa možete porodicu da izvedete na uskršnji ručak u neki od beogradskih restorana. Informaciju o tome koji će tačno restorani raditi, a koji ne u nedelju za Uskrs saznajte u nedeljnom programu na Beograd Noću portalu ili pozivanjem našeg korisničkog call centra. Takođe, u toj varijanti s obzirom da će za Uskrs biti i lepo vreme, možda je bašta neke tradicionalne srpske kafane – restorana poput restorana u Skadarliji, pravi izbor za vas. Na većini mesta ćete dobiti na poklon i ofarbana jaja u duhu praznika. Zato zapamtite, važna je radost u srcu, a ne gde provodite praznik.
Što se tiče omiljenih praznika, obzirom da nam je ove godine već prošao Božić, Dan zaljubljenih, 8. mart, kada prođe Uskrs prvi sledeći praznik koji volimo i kojem se neizmerno uvek radujemo je Nova godina. A za događaj koji nam sleduje, konkretno Nova godina 2025 Beograd je kao prestonica pripremio brojna organizovana slavlja na trgovima, kao i na Beogradu na vodi. Sve to uz prigodan novogodišnji vatromet. Dok oni koji više vole da luduju po klubovima, splavovima, kafanama, ili nekom od restorana, novogodišnja noć će biti prepuna sa ponudama. Kao i svih prethodnih godina, na našem portalu beogradnocu u odeljku Doček 2025 ćete na vreme moći da se informišete koje su to najbolje ponude za doček Nove 2025. godine u Beogradu, i da za neki od njih, za sebe i vaše prijatelje, obezbedite karte po najpovoljnijim uslovima.