Magazin, Život

Hladno zimsko vreme je period kada najviše uživamo u hrani i piću, kako zbog praznika tako i zbog drugih povoda za slavlje. Prepuštamo se ukusima različitih đakonija koje pripremamo, ali, ono po čemu je zimski period posebno popularan jesu topli napici.

Sa prvim hladnim decembarskim danima, pa sve do kraja februara u gotovo svakom beogradskom kafiću naići ćete na ljude koji piju kuvano vino, toplu čokoladu, čajeve ili slične napitke koji greju i telo ali i dušu. Takođe, sve popularniji zimski marketi koji se organizuju na otvorenom nude svim svojim posetiocima tople napitke koji će vas zagrejati.

Dobra stvar je što ovi topli napici mogu da da se pripreme i kod kuće, te tako možete napraviti potpuno novi zimski ugođaj u vašem domu. Mi ćemo vam predstaviti  neke prepoznatljive ukuse, ali i one nove kao preporuku za isprobavanje ove zime.

Kuvano vino - najprepoznatljiviji ukus zime 

Jedno od najpopularnijih pića širom sveta, dolazi u različitim aromama, mnogi ga obožavaju, a prilagođava se svakom povodu i svakom godišnjem dobu. Tako je vino iz elegantne staklene čaše prešlo u šarene šolje i pretvorilo se u jedan od najpopularnijih zimskih napitaka. 

Kuvano vino pronaći ćete širom Evrope ali i sveta, pripremljeno po različitoj recepturi uz dodatak različitih začina koji mu daju posebnu aromu. Diverzitet ukusa se pogotovo razvijao u zemljama koje žive od zimskog turizma i u kojima su topli napici izuzetno popularni.

Mi ćemo vam predstaviti recept koji je najrasprostranjeniji na našim prostorima, i koji vrlo jednostavno možete pripremiti i sami.

Kuvano vino recept

Sastojci

  • Crno vino 1 l 
  • Voda 250 ml 
  • Kristal šećer 4 kašike 
  • Začini (karanfilčić, cimet, biber, muskatni oraščić, đumbir ili drugi začini po ukusu)
  • Narandža, mandarina, jabuka, limun ili neko drugo voće koje volite

Način pripreme:

Tri kašike šećera otopiti na tihoj vatri. Kada požuti preliti vodom, pojačati temperaturu ringle i pustiti da voda provri. Pazite da vam šećer ne zagori. Zatim dodati još jednu kašiku šećera, dobro promešati da se sve sjedini i dodajte vino.

Kada počne da peni sklonite sa šporeta posudu u kojoj to sve kuvate, jer vaš napitak ne sme da provri. Dodajte začine, dobro promešajte i sipajte u šolju.

Glog (glögg) - kuvano vino po skandinavskoj recepturi

Kao što smo već rekli topli napici posebno su popularni u zemljama gde su zime prilično oštre, hladne i duge. Tako su zemlje Skandinavije od kuvanog vina kakvo mi poznajemo napravile prilično jak alkoholni napitak. 

Kada bismo rekli da je glog isto što i kuvano vino ne bismo bili  u pravu. Svakako, vino je osnova, ali u glog osim vina ide rum ili votka, kao i komadi badema, suvog grožđa i specijalnog likera koji daje posebnu aromu. Reč je o prilično jakom i slatkom alkoholnom piću, savršenom za temeprature ispod nule.

Kuvana rakija - domaće piće u prazničnom ruhu

Naš ponos i dika, rakija je piće koje rado pijemo tokom cele godine, povodom različitih proslava, izlazaka, provoda, ali i za zdravlje kako se to kaže u narodu. Zato ne treba da čudi što je domaća ljuta našla način da nas ugreje i zimi.

Njena priprema je takođe vrlo jednostavna, i potrebno je samo da odaberete rakiju i upustite se u čaroliju.

Kuvana rakija priprema

U metalnu posudu, džezvu ili lonče stavite šećer oko 0,5 cm da pokrije dno, prepržite ga tako da napravite šerbe ali vodite računa da vam šećer ne zagori. Zatim skinite sa vatre, i sipajte  2/3 meke rakije i 1/3 vode ( razmera: 2 čaše rakije - 1 čaša vode)

Zatim prokuvati dobro, obavezno da provri, poželjno je podići sa vatre kad provri, pa nakon toga opet vratiti da provri i tako 2-3 puta, prilikom čega se oslobodi metil-alkohol.

Šta je to šumadijski čaj?

Šumadijski čaj je kolokvijalni naziv za kuvanu rakiju. Ono što je važno znati da kuva rakija koja se dobija nakon prve destilacije, tzv. “meke” rakije. Njena jačina iznosi oko 10-12 gradi. 

U Južnoj Srbiji ovaj napitak se naziva vruća rakija ili jednostavno "vruća". Običaj je da se priprema na slavama u zimskom periodu kako bi se gosti zagrejali. Sipa se u manje čaše - 1dl. Važno je napomenuti da se kuvana rakija pije dok je topla.

Topla čokolada - dezert koji najlepše greje

Svaki sladokusac i ljubitelj čokolade raduje se sezoni tople čokolade. Kako su do sad topli napici o kojima smo govorili bili alkoholni, sada vam predstavljamo drugu vrstu poslastice, jednako popularnu i među mlađima i starijima.

Ukus tople čokolade ne samo da zagreva telo, već oslobađa hormon sreće baš kao i svaka čokoladna poslastica. Osim toga, jedna šolja tople čokolade je poprilično zdrava.

Ovaj topli napitak datira još iz starih vremena kada se korstila za različite rituale i obrede, a često su je nazivali “pićem bogova”. Danas se ova topla poslastica priprema po različitim recepturama širom sveta.

Interesantno je da se u nekim zemljama Evrope i Amerike topla čokolada smatra pićem koje se dobija iz rastvorljivog kakao praha pomešanog sa mlekom, dok se u  zemljama poput Švajcarske i Belgije napitak priprema od otopljenih kockica čokolade kojima se takođe dodaje mleko pa čak i začini i drugi sastojci.

Da biste danas svojim ukućanima pripremili ovu zimsku poslasticu dovoljno je da kupite već gotove praškaste smese za toplu čokoladu, ali mi ćemo vam dati i recept za pravu domaću toplu čokoladu koja će ugrejati i nepca i srca vaših najmilijih.

Topla čokolada recept

Sastojci:

  • 200 ml mleka
  • 200 ml slatke pavlake
  • 100 gr (crne) čokolade
  • Šećer, vanila po ukusu

Priprema:

Za dve šolje tople čokolade pomešajte 200 ml mleka sa 200 ml slatke pavlake i zagrevajte na umerenoj vatri. Dodajte 100 gr čokolade, po mogućstvu sa većim procentom kakaa, i mešajte do ključanja. Ako je previše jako za vas, možete dodati mleka, a ako ste pravi sladokusac, dodajte malo šećera i vanile.

Kakao u ulozi toplog napitka

Vruć kakao je  pomalo sentimentalan napitak čiji će miris mnogima od nas evocirati uspomene iz detinjstva. Topla čokolada i kakao nisu ista stvar, jer topla čokolada sadrži komadiće prave čokolade. Vruć kakao se sprema prilično jednostavno: zagrejete mleko, dodade kakao i šećer po želji. 

Topla čokolada sa cimetom u šolji

Liker od jaja (eggnog) - neobično praznično piće sa zapada

Liker od jaja je bogat i zaslađen napitak na bazi mleka i jaja. Tradicionalno se pravi od mleka, pavlake, šećera, belanaca i žumanaca, što mu daje penastu teksturu. U nekim verzijama u piće se dodaju alkoholna pića poput rakije, ruma, viskija ili burbona.

 

Širom Kanade i Sjedinjenih Država, liker od jaja se tradicionalno konzumira tokom praznične sezone, od kraja novembra do kraja praznika. Tada se služi topao, a generalno se može piti i kao hladan napitak. Ovako spremljeni napitak može da posluži i kao dodatak kafi, čaju ili kao preliv kremastim kolačima, a koristi se i za koktele.

Najlakši način pripreme likera od jaja je kupiti ga skoro potpunog pripremljenog i dovršiti njegovu pripremu. Preporučujemo vam crni rum koji će likeru dati snagu alkohola - jedna do jedna i po čašica po posluženju. Poslužite sa štapićima cimeta i pospite mlevenim cimetom i/ili oraščićima.

Ako ipak želite da se upustite u avanturu pripreme ovog napitka, evo recepta kako to možete da uradite.

Liker od jaja recept (za 6 osoba)

Sastojci:

  • 6 velikih jaja
  • 1 šolja šećera
  • 2 šolje punomasnog mleka
  • 1 šolja slatke pavlake
  • 1/2 do 1, 1/2 šolje burbona, ruma, konjaka ili miksa (opciono)
  • Sveže naribani muškatni oraščić, za posluživanje

Priprema:

Odvojite belanca od žumanaca. Belanca odložite u frižider, jer će vam biti potrebna kasnije. Zatim žumanca umutite sa šećerom dok smesa ne postane glatka, kremasta i posvetli do limun-žute boje. U to dodajte mleko, pavlaku i alkoholno piće (ukoliko želite bezalkoholni napitak onda se deo sa alkoholom izbacuje) i umutite dok se ne sjedini smesa. Pokrijte smesu folijom i stavite u frižider najmanje sat vremena.

Ovi topli napici daće zimi toplu notu, pogotovo ako ih pijete u društvu porodice i prijatelja. Iskoristite zimski period da okupite ljude koje volite i kreirate tople uspomene. Ukoliko želite da uživate u ovim napicima u ambijentu kafića, restorana i drugih beogradskih lokala, prestonica je prepuna mesta gde se možete ugrejati i provesti i ove zime, a uz pomoć Beograd noću aplikacije možete pronaći pravi izbor za vas.